Četrkājainajam draugam salūts nerada svētku sajūtu

Džerijs Šterns, 30.12.2015., 13:43

Uz durvju sliekšņa, rokās sadevušies, mijas vecais un jaunais gads, radinieki saskandina šampanieša glāzes, aiz loga ducina svētku salūts.

Četrkājainajam draugam salūts nerada svētku sajūtuTaču ir daži Jūsu ģimenes locekļi, kuriem šajā brīdī prāts vismazāk nesas uz priecīgām emocijām, vairāk gribas trīcot ierauties zem dīvāna vai paslēpties kaut kur vēl dziļāk... Tie, protams, ir Jūsu mājdzīvnieki, kuriem daudzo šāvienu troksnis aiz loga uzdzen lielu trauksmi vai pat paniku.

Protams, pilsētas apstākļos Jūs savus mīluļus nekādi nevarat no tā pilnībā pasargāt, tāpēc biedrība "Baltais Suns" ir sagatavojusi sarakstu ar veidiem, kā iespēju robežās vismaz šos negatīvos iespaidus mazināt. Protams, tā kā biedrība savā darbības laukā strādā tieši ar suņiem, arī šie ieteikumi pamatā attiecas uz suņiem, tomēr tos var ņemt vērā arī citu mīluļu saimnieki.

Ja zināt, ka Jūsu dzīvnieks baidās no salūta, Jūs varat pasargāt viņu no papildus stresa, ņemot talkā gan psiholoģiskas, gan fiziskas un preparātu metodes - homeopātisku vai sintētisku. Piemēram, papildus drošības sajūtu sunim radīs īpašs apģērbs ("Thundershirt" veste, kas nodrošina maigu spiedienu uz krūšukurvi).

Profesionāļu padomi

Par pielietojamiem nomierinošajiem līdzekļiem stāsta veterinārārste Māra Jansone:

"Lai suņiem būtu vieglāk pārciest bailes no uguņošanas, samērā bieži izmantots līdzeklis ir nomierinošas tabletes dzīvniekiem, kas satur augu ekstraktus un/vai aminoskābi L-triptofānu un ir iegādājamas veterinārajās klīnikās, aptiekās un zooveikalos. Daudzi izmanto "Relaxan" tabletes, bet es pēdējā laikā vairāk esmu iecienījusi "Calmatonin". Šos līdzekļus ieteicams sākt lietot vairākas dienas iepriekš, bet īpaši svarīgi ir tos lietot pusstundu-stundu pirms vēlamās iedarbības."

Efektīvs, bet dārgāks līdzeklis suņa nomierināšanai ir sintētiskie feromoni DAP, kas iegādājami ar nosaukumu "Adaptil" veterinārajās klīnikās un aptiekās un pieejami gan izsmidzināmā formā, gan kā nomierinoša kakla siksna.

"Adaptil" būs īpaši piemērots dzīvnieka īpašnieka prombūtnes laikā vai situācijās, kad stress ir ilgstošs," stāsta Māra Jansone. "No kompleksās homeopātijas var lietot "NervoHeel" tabletes, bet ieteicamāk būtu doties pie veterinārā homeopāta un tur piemeklēt konkrētajam sunim vispiemērotāko līdzekli - piemēram, "Phosphorus" labāk palīdzēs rudiem, draudzīgiem, aktīviem, siltumu mīlošiem suņiem, kam bail no negaisa un uguņošanas. Homeopātiskie līdzekļi iegādajami "Homeopātiskajā aptiekā" un vairākās humānajās aptiekās."

Tāpat veterinārārste norāda, ka sunim būs vieglāk pārdzīvot uguņošanu, ja dienas gaitā tas būs izvests kārtīgā pastaigā un uz uguņošanas laiku būs izstaigājies un saguris.

Kinologs Dāvis Muižnieks, biedrības "Baltais Suns" vadītājs iesaka:

"Salūta laikā sunim vēlams atrasties istabā ar aizvērtiem logiem un aizkariem. Ja tas ir manāmi satrūcies, ielaidiet viņu telpā, kurā nav logu un iespējas dzirdēt trokšņus – teiksim, vannasistabā vai kādā pieliekamajā (ja šāda telpa nav pieejama, ļaujiet sunim ielīst zem dīvāna vai galda). Var arī ieslēgt mūziku, vēlams, uz aparatūras ar sabvūferi un labiem basiem, tas novērsīs dzīvnieka uzmanību."

Tāpat Dāvis Muižnieks atgādina – ielaidiet mājās arī parasti pagalmā dzīvojošu suni, ja tas izrāda baiļu sajūtas. Kā arī, ja mājas suns salūta laikā pats meklē pie Jums tuvāku patvērumu, neliedziet to viņam, sarunājieties ar viņu nomierinošā balsī.

Kad suns paliek viens

Ja gadījumā pats svētkos neplānojat būt mājās un sunim nāksies tur palikt vienam, vēlams veikt zināmus priekšdarbus – piemēram, aizvākt no istabām priekšmetus, kurus dzīvnieks varētu satraukumā saplēst, kā arī parūpēties par to, lai viņam nebūtu iespējas bailēs aizbēgt (pārbaudiet durvis, žogus, balkonus u.c.). Suņa kaklasiksnā noteikti ir jābūt ierakstītai saimnieka kontaktinformācijai! Parūpējieties arī par to, lai mājās dzīvniekam ir pietiekamā daudzumā pieejams ūdens – pēc stresa suns daudz dzer.

"Protams, vislabākais variants ir tomēr neatstāt suni vienu," iesaka Dāvis Muižnieks. Īpaši tas attiecas uz suņiem, kas arī ikdienā baidās no lielākiem trokšņiem.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Здравейте, исках да знам цената ви.

Robertjub

Hi, roeddwn i eisiau gwybod eich pris.

Robertjub

Hi, ego volo scire vestri pretium.

Philjub


ienāktreģistrēties